تبلیغات
بیّنه - سیاسی - متن نامه رئیس جمهور به رئیس قوه قضائیه
 
بیّنه - سیاسی
دلیلی روشن در فضایی فتنه آلود

آنرا که حساب پاک است از محاسبه چه باک است .

چند سالی است که اتهام زنی بر بحث منطقی و پیش داوری برقضاوتهای درست پیشی گرفته است و کم کم تبدیل به یک رسم شده است . اگر عده ای بخواهند کسی را به هر نحوی از حلقه خود حذف کنند بهانه اش را اگر نیابند ،درست میکند. از هر اهرم و دست آویزی استفاده می شود تا یک حرف را نگفته به مردم بقبولانند و آنهم حرفی نیست جز اینکه عده ای نمیخواهند مسیر این دولت ادامه داشته باشد .

 

اخیرا این رسم با بهترین وجه و از طریق رسانه ملی میخواهد به یک موج تبلیغ علیه دولت در میان مردم تبدیل گردد. دستور کار این است که در پاسخ به هر حرکت و درخواست قانونی از طرف دولت بدون پرداختن به خود موضوع و پاسخ دهی به اصل سوال، سوال کننده را متهم به بی دبیری در اولوبت بندی مسئولیتهای خود کنند . از طرفی یکی دیگر ازچهره های این حرکت و مهره های اصلی با حضور در دانشگاهها و بهره برداری از این حرکت بعنوان شخصی پاسخ گو و با ظرفیت سیاسی بالا (از طرف رسانه ملی) معرفی می شود بدون اینکه به سوالات اساسی مطرح شده دانشجویان از وی پرداخته شود. یعنی در حقیقت رسانه ملی اکنون بزرگترین ابزار دست سردمداران مخالف با حرکت دولت و چوب لای چرخ برنامه های اساسی دولت شدا تا بتوانند ازاهرمهای مردمی در جهت توقف این مسیر که در طول انقلاب یگانه بوده است بیشترین استفاده را ببرند .

حال نامه اخیر رئیس جمهور که از طرف بخشهای خبری تلوزیون بعنوان وسیله ایجاد تنش معرفی شده است در این صفحه گذاشته شده است تا خوانندگان خود قضاوت نمایند که آیا این مطالبه مصداق ایجاد تنش است ؟یا اتهام ایجاد تنش هم در ادامه همان رسم غلط و تلاش عده ای با انگیزه های آلوده است.

بسم الله الرحمن الرحیم
آیت الله صادق لاریجانی
رئیس محترم قوه قضائیه
سلام علیكم
پاسخ مورخه 30/7/91 جنابعالی كه با مهر «خیلی محرمانه» ارسال گردید واصل و موجب تشدید نگرانی اینجانب از نحوه اجرای اصول متعدد قانون اساسی از سوی ریاست محترم قوه قضائیه گردید. از آنجا كه این مكاتبات مربوط به حقوق اساسی ملت است ضرورتی به محرمانه بودن ندارد، درباره نامه فوق نكات زیر را متذكر می‌گردم:
1- بر اساس اصل 113 قانون اساسی رئیس‌جمهوری به عنوان منتخب ملت بالاترین مقام رسمی كشور پس از رهبری و رئیس قوه مجریه و به علاوه مجری قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است. همچنین بر اساس اصل 121 قانون اساسی ریاست جمهوری با سوگند شرعی متعهد به صیانت از حقوق اساسی ملت شده است. متن اصول فوق كاملاً‌روشن است. صیانت از حقوق اساسی ملت از منظر تدوین‌كنندگان قانون اساسی آنقدر مهم بوده است كه در متن سوگند شرعی ریاست جمهوری به وضوح درج شده است و تفاسیر متعدد شورای محترم نگهبان نیز بر این مسئولیت و اختیار خطیر رئیس جمهوری تأكید دارد.

2- اینجانب براساس وظیفه قانونی، بررسی نحوه اجرای اصول قانون اساسی در آن قوه از جمله نحوه دادرسی را در برنامه كاری خود داشته‌ام. از سال 88 چندین بار با جنابعالی مكاتبه و مواردی از قانون اساسی را تذكر داده‌ام لیكن از علنی كردن آنها خودداری نموده‌ام. در سخنرانی‌های عمومی تذكرات لازم برای اجرای عدالت و رسیدگی دقیق به حقوق مردم داده‌ام. بخصوص در جلسه مورخه 6/4/91 مسئولان قضایی در مشهد مقدس نگرانی خود را درباره اهتمام كافی قوه قضائیه به تأمین و رعایت حقوق اساسی ملت مندرج در اصول متعدد قانون اساسی از جمله اصول2 ، 3 ، 6 ، 9، 19 ،20 ، 22 ، 23، 24، 25 ، 26 ، 27 ، 32، 34، 35 ، 36، 37، 38 و 39 به صراحت اعلام نمودم.

3- در نامه خود فرموده‌اید كه رئیس‌جمهوری قبل از برنامه‌ریزی برای سركشی به زندان باید از قوه قضائیه اجازه بگیرد. دو بار هم تأكید كرده‌اید كه سركشی به زندان اوین به مصلحت نمی‌باشد و یك بار هم فرموده‌اید كه موافق نیستید. باید یادآور شوم كه در اصول قانون اساسی لزوم اجازه یا موافقت و یا مصلحت‌اندیشی قوه قضائیه در اجرای وظایف قانونی رئیس جمهوری پیش‌بینی نشده است.
چگونه جنابعالی اجرای قانون اساسی را به مصلحت نمی‌دانید. اگر این نگاه بر كل فعالیت‌های قوه قضائیه حاكم باشد آیا نمی‌شود تصور كرد كه برخی از اصول قانون اساسی و حقوق اساسی مردم با مصلحت اندیشی و تشخیص شخصی در قوه قضائیه متوقف شده و یا نادیده انگاشته می شود. متأسفانه جنابعالی قبلاً اعلام كرده‌اید كه وجود هیأت منصفه مطبوعات كه صراحت اصل 168 قانون اساسی است را قبول ندارید كه در این مورد حضوری تذكر دادم. اما متأسفانه ظاهراً بخشی از اقدامات قوه قضائیه درباره مطبوعات و رسانه‌ها با همین نگاه انجام می‌گیرد.

4- در نامه فوق با استناد به عناوینی چون ضرورت رسیدگی به معیشت مردم و یا اینكه یكی از منتسبین نزدیك اینجانب (آقای جوانفكر مدیر روزنامه ایران) مشغول تحمل كیفر در زندان اوین است و یا اینكه چرا در سال هفتم ریاست جمهوری سركشی انجام می‌شود و یا اینكه نزدیك به انتخابات ریاست جمهوری بعدی هستیم، سركشی از زندان اوین را دارای شائبه سیاسی و حمایت از مجرم تلقی فرموده‌اید:


اولاً به استناد كدام اصل از اصول قانون اساسی جنابعالی می‌توانید امری را تفسیر سیاسی كنید و مانع از اجرای قانون اساسی شوید.


ثانیاً آیا به عنوان رئیس قوه قضائیه می‌توانید به استناد تشخیص سیاسی خود حكمی صادر نمایید.


ثالثاً مگر بناست قوه قضائیه و یا زندان اوین در انتخابات آتی نقشی ایفا نمایند.


رابعاً آیا جنابعالی برنامه‌های كاری و اجرای وظایف مندرج در قانون اساسی و اصل قضاوت را منوط به شرایط سیاسی می‌دانید.


خامساً به راحتی به اینجانب اتهام «حمایت از مجرم» زده‌اید. گرچه اینجانب حكم علیه آقای جوانفكر را برخلاف عدالت می‌دانم ولیكن محاكمه تمام شده و ایشان در حال تحمل مجازات است. چگونه ممكن است سركشی به زندان حمایت از مجرم تلقی شود. به علاوه شما از كجا می‌دانید كه دیدار با ایشان در برنامه كاری اینجانب بوده است.
در حالی كه جنابعالی به آسانی به رئیس‌جمهوری كه نماینده ملت و مجری قانون اساسی است اتهام می‌زنید آیا می‌توان برای آحاد مردم كه پشتیبان خاصی جز خداوند ندارند امنیت قضایی متصور بود. ضمن احترام عمیق به خیل عظیم قضات متعهد و كاركنان شریف قوه قضائیه باید اذعان نمایم كه برخی معتقدند این رفتار به یك رویه در مسئولان بلند مرتبه قوه قضائیه تبدیل شده است. توجه شما را به برخورد سخنگوی قوه قضائیه با سؤال
خبرنگار جلب می‌نمایم. لازم به ذكر است كه آقای جوانفكر مشاور مطبوعاتی اینجانب بوده ولیكن هیچ نسبتی با اینجانب دور یا نزدیك ندارد.

سادساً‌ آیا به نظر جنابعالی اجرای اصول قانون اساسی می‌تواند تحت تأثیر سال‌های مختلف مسئولیت یك مسئول متوقف و یا دگرگون شود. آیا باید پذیرفت كه بسیاری از رفتارها و مواضع در قوه قضائیه تحت تأثیر حوادث سیاسی است.


سابعاً اتفاقاً‌ رفع ریشه‌ای مشكلات مزمن اقتصادی كشور ایجاب می‌نماید كه علاوه بر اقدامات صرف اقتصادی، نحوه اعمال عدالت و برخورد با مفاسد اقتصادی و رانت‌خواری‌های عده‌ای خاص و ایجاد امنیت عمومی اقتصادی كه در تمهید فضای سالم اقتصادی و اثربخش بودن سیاست‌ها و برنامه‌های اقتصادی دولت نقش تعیین‌كننده دارد، نیز مورد ارزیابی و بررسی قرار گیرد. اموری كه جزو ‌وظایف اصلی قوه قضائیه بوده و از این جهت نقش این قوه را ممتاز كرده است تا جایی كه به اعتقاد بسیاری از علما وظیفه قطعی و لاینفك حكومت قضاوت است. متأسفانه گزارش مستند و دقیقی از انجام این وظایف قوه قضائیه در دسترس نیست.


ثامناً در حالی كه به فرموده امام راحل‌(ره) زندان باید دانشگاه باشد و علی‌القاعده در آن به روی اقشار مختلف از جمله حقوقدانان، روانشناسان، جامعه شناسان و محققین علوم انسانی و دانشجویان و مددكاران اجتماعی باز باشد، بازدید رئیس جمهوری كه انتظار می‌رفت با استقبال مسئولان قوه قضائیه مواجه شود، شائبه‌ای ایجاد نمی‌كند بلكه مخالفت با این امر شائبه‌های زیادی ایجاد خواهد كرد.


تاسعاً آیا قابل قبول است كه اینجانب نیز پرداخت بودجه‌های كلان به قوه قضائیه را به مصلحت ندانم.


5- ضمن تذكر اصول 61، 113، 121، 161 و بند 2 اصل 156 اعلام می‌دارم كه به استناد اصول متعدد قانون اساسی از جمله اصل 113 و سوگند شرعی اصل 121، مصمم به اجرای كامل قانون اساسی و اصلاح اساسی و ریشه‌ای امور كشور هستم و مطمئناً با سركشی از زندان‌ها و برخی دادگاه‌ها نحوه اجرای اصول قانون اساسی و رعایت حقوق اساسی ملت را مورد بررسی قرار داده و گزارش آن را به ملت بزرگ و مقام معظم رهبری تقدیم خواهم كرد. ان‌شاء‌الله.
در انجام این وظیفه سنگین یاری همه قوا و دلسوزان و لطف خدای متعال را می‌طلبم.

محمود احمدی نژاد

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 17 شهریور 1396 03:24 ب.ظ
What you composed made a ton of sense. However, what about this?
suppose you were to create a awesome title? I ain't suggesting your information is not solid, however
what if you added a post title that grabbed folk's attention? I mean بیّنه - سیاسی - متن نامه
رئیس جمهور به رئیس قوه قضائیه is a little boring.
You should glance at Yahoo's front page and see how they create post headlines to
grab viewers to click. You might try adding a video or a related picture or two
to get readers interested about everything've got to say.

In my opinion, it would bring your blog a little bit more interesting.
دوشنبه 30 مرداد 1396 08:32 ب.ظ
Hi there to all, the contents existing at this website are really remarkable
for people experience, well, keep up the good work fellows.
چهارشنبه 18 مرداد 1396 06:10 ب.ظ
I am sure this paragraph has touched all the internet viewers, its really
really pleasant paragraph on building up new blog.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 04:50 ق.ظ
I've been browsing on-line more than 3 hours these days, yet I by no means discovered any fascinating
article like yours. It's pretty value sufficient for me.

In my view, if all website owners and bloggers made good content as you did, the internet might be much
more helpful than ever before.
جمعه 5 آبان 1391 01:45 ق.ظ
با سلام
به وبلاگ حامیان دولت ولایی نیز سر بزنید. مطالب ما را با دقت بخوانید و نظر دهید. در صورت تمایل به همکاری و حمایت از گفتمان دولت در فضای سایبری، به ما اطلاع دهید. به امید پیروزی حق بر باطل 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :