تبلیغات
بیّنه - سیاسی - طرفداران پروژه بازگشت، چه می خواهند؟ / داوری: هدف احمدی نژاد نیست
 
بیّنه - سیاسی
دلیلی روشن در فضایی فتنه آلود
آنچه که تحت عنوان بازگشت به قبل از 84 توسط آقای هاشمی بیان شده است، اساسا یک حرکت ارتجاعی برای مقبوض الید کردن یا به حاشیه راندن ولی فقیه است. جریان آقای هاشمی از مبسوط الید بودن رهبری خوشحال نیستند. اینجا به اعتقاد من، خیلی بحث دولت و شخص آقای احمدی نژاد مطرح نیست. هدف اصلی بی اثر کردن نقش ولی فقیه و امامِ امت در پیشبرد اهداف نظام است.

 

 

«اتفاقات سال 84 بر خلاف روند گذشته انقلاب بود و طبیعتاً این روند نمی‌تواند در مسیر کلی انقلاب باشد.» این جمله را حجت الاسلام اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار با جمعی از اعضای احزاب اصلاح طلب بیان کرده است. خبرنگار شبکه ایران، نظر دکتر عبدالرضا داوری را در این خصوص جویا شده است:

آقای دکتر، منظور آقای هاشمی از بازگشت به قبل از 84 چیست؟
در اینجا لازم است به برخی از شاخص های فضای ما قبل 84 اشاره کنم. دو گفتمان و رویکرد کاملا متناقض در مقوله توسعه وجود دارد که در سال های بعد از جنگ، در برابر هم قرار می گیرند. گفتمان اول که گفتمان غالب دولت های سازندگی و اصلاحات بود، بر اساس تئوری تنازع بقاء داروین معتقد است که وقتی سیستم با محیط پیرامون خود سازگاری نداشته باشد، بقا و تکاملش به خطر می افتد. بنابراین برای اینکه نظام در درجه اول بتواند به حیات خود ادامه دهد و سپس توسعه پیدا کند، باید با محیط بین الملل سازگار شود. لذا این جریان در حوزه سیاست خارجی معتقد بود که باید خط سازش و ادغام در نظام بین المللی را دنبال کنیم. گفتمان مذکور در حوزه اقتصاد این چنین می اندیشید که ابتدا باید به تولید ثروت پرداخت و بعد بر اساس قانون دست طبیعی بازار، کالای ثروت خود به خود توزیع خواهد شد. گفتمان حاکم بر دولت های پنجم تا هشتم، در حوزه سیاست داخلی از آنجایی که به تقدم "تولید قدرت" بر "توزیع قدرت" معتقد بود، به نفی نقش مردم در مناسبات سیاسی رسید. اعتقاد این گفتمان به تقدم "تولید ثروت" بر "توزیع ثروت" نیز به نفی عدالت اجتماعی منجر شد.

از منظر گفتمان حاکم بر دولت های سازندگی و اصلاحات، مهمترین مانع در برابر هضم جمهوری اسلامی در نظام سلطه، شخص ولی فقیه است چرا که ولی فقیه در ساختار جمهوری اسلامی نقش جاری کننده آرمان های انقلاب در نهادها و مناسبات نظام را بر عهده دارد و فرمان سیاست خارجی کشور در دست اوست. بر همین اساس معتقد بودند که باید نقش ولی فقیه در مناسبات بین المللی و داخلی کمرنگ شود.

این روند ادامه داشت تا اینکه گفتمان آقای احمدی نژاد که دقیقا در نقطه مقابل گفتمان حاکم بر دولت های سازندگی و اصلاحات تعریف می شود، در 27 خرداد و سوم تیر سال 84 قد علم می کند. بر اساس این گفتمان، در سیاست خارجی حتی یک قدم هم نباید از مواضع جمهوری اسلامی کوتاه آمد و باید بر آرمان های انقلاب اسلامی با در پیش گرفتن تاکتیک های متنوع، استقامت ورزید. در حوزه داخلی، این گفتمان بر نقش آفرینی مردم در عرصه قدرت و ثروت تاکید دارد و می گوید سهم مردم از قدرت و ثروت در مسیر پیشرفت باید پرداخت شود. حالا در این گفتمان، برخلاف رویکرد قبلی که عرض کردم، ولی فقیه مبسوط الید است. چرا؟ چون اولا ولی فقیه که بر اساس مدل امت و امامت عمل می کند، نیازمند آن است که امت در صحنه تولید قدرت و ثروت فعال شوند. ثانیا این گفتمان معتقد است، برای اینکه از هضم جمهوری اسلامی در نظام سلطه جلوگیری شود، ولی فقیه باید ایدئولوژی انقلاب اسلامی را در مرزهای سیاست خارجی جاری کرده و موقعیت رهبری روز به روز تقویت شود.

آنچه که تحت عنوان بازگشت به قبل از 84 توسط آقای هاشمی بیان شده است، اساسا یک حرکت ارتجاعی برای مقبوض الید کردن یا به حاشیه راندن اصل ولی فقیه است. این جریان از مبسوط الید بودن رهبری خوشحال نیستند. اینجا به اعتقاد من، دولت و شخص آقای احمدی نژاد مطرح نیست. هدف اصلی بی اثر یا کم اثر کردن نقش ولی فقیه و امامِ امت در پیشبرد اهداف نظام است.

اما تجربه ما نشان داده که حرکت های ارتجاعی در مسیر پیشرفت جامعه زیر دست و پای مردم له می شوند. حرکت های ارتجاعی در دوره دولت موقت، دولت بنی صدر و دولت های سازندگی و اصلاحات امتحان خود را پس داده است.

در یکی از تجمعات فتنه 88 هم دختر آقای هاشمی همین مضمون مقبوض الید بودن ولایت فقیه در دوران پدرش را بازگو می کند...
ببینید احمدی نژاد رابطه امت و امامت را تسهیل کرد. احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور مردم باور، امت را در خدمت امام به صحنه آورد. شما وقتی اندیشه سیاسی آقای هاشمی را مرور می کنید متوجه نگاه نازل و دسته چندم ایشان به نقش مردم می شوید. ایشان به صراحت در گفت و گو با آقای زیباکلام در کتاب هاشمی بدون روتوش، بیان می کند که برای تداوم حیات نظام، برخورداری از حمایت فقط 20 درصد مردم کافی است! آن هم 20 درصدی که پایگاه اجتماعی شان طبقه الیت و اشراف است. در دوره آقای هاشمی مردم به عنوان منبع اصلی قدرت نظام به حاشیه رانده شدند و در مقابل، یک طبقه تکنوکرات و غرب گرا به عنوان منبع جدید قدرت برای نظام تعریف شد.

آقای هاشمی در شرایطی می گویند باید به قبل از 84 برگردیم که رهبر معظم انقلاب فرمودند احمدی نژاد قطار منحرف شده انقلاب را به ریل بازگرداند...
رهبری بارها و بارها این مضمون را فرموده بودند. اصلا مگر در همین شهریور 91 و در دیدار با هیئت دولت، نفرمودند ارزش های انقلاب در دوران دولت نهم و به خصوص 2-3 سال اخیرِ دولت دهم زنده تر شده است؟ واقع امر این است که روند آغاز شده در سال84، حیات مرتجعین را به خطر انداخته است.

سکوت مدعیان اصولگرایی در خصوص این قبیل اظهارات چه معنایی دارد؟
مدت هاست که بخش عمده ای از جریان مدعی اصولگرایی در تقابل با حرکت پیشرونده ملت که نمادش احمدی نژاد است، قرار گرفته و در پازل آقای هاشمی حرکت می کند. فراموش نکنیم که گزاره جریان انحرافی و مسائلی که در این سال ها علیه دولت دنبال شده است، در رویکرد های آقای هاشمی ریشه دارد.

آیا هنوز هم می توان روی ظرفیت منفی هاشمی در انتخابات حساب کرد؟
در تحلیل تحولات تاریخی اشخاص مهم نیسند، این روند ها هستند که حرف آخر را می زنند. مهم این است که بدانیم روند رو به پیشرفت جامعه و مسیر ملت به کدام سمت است و اشخاص چه نسبتی با این روند برقرار می کنند. احمدی نژاد روند حرکت مردم را که خواهان حاکمیت عدالت، آزادی، مردم سالاری و اخلاق هستند، تشخیص داده و دیدگاه هایش را بر این اساس تنظیم کرده است. به همین دلیل هم با اقبال مردم با روبروست. اینکه می بینید امثال آقایان هاشمی و خاتمی از مسیر خارج می شوند، به این دلیل است که نسبت درستی با روند تحولات مردمی برقرار نمی کنند. من امیدوارم آقایان خاتمی و هاشمی که در این مسیر بودند اما توسط مردم طرد شدند، پیام واقعی مردم را بشنوند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 25 شهریور 1396 11:15 ب.ظ
Greetings from Carolina! I'm bored to tears at
work so I decided to browse your site on my iphone during lunch break.
I love the information you provide here and can't wait to take a
look when I get home. I'm amazed at how quick your blog
loaded on my phone .. I'm not even using WIFI, just 3G ..

Anyways, excellent site!
دوشنبه 30 مرداد 1396 11:25 ب.ظ
Good site you've got here.. It's hard to find quality
writing like yours nowadays. I really appreciate individuals like you!
Take care!!
چهارشنبه 23 فروردین 1396 07:11 ق.ظ
Wow, amazing blog structure! How long have you ever been running a blog for?
you make running a blog look easy. The overall look of your site is excellent, as well as the content material!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :