تبلیغات
بیّنه - سیاسی - چرا رئیس جمهور افشاگری کرد؟
 
بیّنه - سیاسی
دلیلی روشن در فضایی فتنه آلود
سه شنبه 17 بهمن 1391 :: نویسنده : حسن کلانتری

منبع :نبرد نیوز


چرا رئیس جمهور در جلسه علنی دیروز مجلس، ناچار به افشای سوءاستفاده یکی از اعضای خانواده لاریجانی از مناسبات خانوادگی و جایگاه شان در قدرت شد؟

چرا رئیس جمهور در جلسه علنی دیروز مجلس، ناچار به افشای سوءاستفاده یکی از اعضای خانواده لاریجانی از مناسبات خانوادگی و جایگاه شان در قدرت شد؟ برای پاسخ دقیق تر به این سوال، باید به 6 محور اشاره کرد:

1) رئیس جمهور مجبور بود به مردم نشان دهد که استیضاح وزیر کار، ریشه های سیاسی دارد، نه حقوقی و قانونی. احمدی نژاد قبل از پخش نوار، به این مسئله اشاره کرد: "مسائلی در پشت صحنه می‌گذرد که نه نمایندگان و نه ما از آن خبر نداریم و وقتی در میدان اداره کشور وارد می‌شوند، عناوین دیگری پیدا می‌کند و به دعوای من و شما تبدیل می‌شود." برای توضیح بهتر صورت مسئله، به این بخش از سخنان برادر روسای مجلس و قوه قضائیه در دیدارش با سعید مرتضوی توجه کنید: " نظر ایشان [علی لاریجانی] به شما بسیار مساعد است و می‌تواند کمک کند. حتی تلطیف کند، با قوه قضاییه. ارتباط با ایشان را مستحکم‌تر کنیم. به نظرم الان زمینه‌اش کاملا مساعد است. یک ملاقات خودمانی و جدی. حالا یا در منزل ما یا بیرون از قوه و مجلس، دور و بر مجلس نباشد. بدون سروصدا باشد. به هرحال من قلق آنها، علی‌آقا و آقا صادق دست من است و می‌دانم چطور ورود کنم و جا بیندازم." برادر رئیس مجلس و رئیس قوه قضاییه در اوج فشار علیه سازمان تامین اجتماعی درخواست ملاقات کرده و پیشنهاد معامله می دهد. به تعبیر رئیس جمهور: "آخرش پیشنهاد است که من مسائل را حل می‌کنم. من می‌گویم نیازی به حل مسائل از این راه ها نیست، اگر درست باشد البته. " آیا اگر احمدی نژاد و مرتضوی این درخواست ها را می پذیرفتند، استیضاح انجام می شد؟


2) ایراد دوم منتقدان این است که رئیس جمهور چرا فایل صوتی ضبط شده در یک جلسه خصوصی را در جلسه علنی پخش کرد. آیا این کار اخلاقی است؟ اول باید دید گوینده این سخنان کیست؟ آیا علی لاریجانی زمانی که رئیس صداوسیما بود و مرتب فایل های صوتی و تصویری علیه اصلاح طلبان پخش می کرد، به چنین اخلاقیاتی پایبند بود؟ احتمال استدلالش این بوده که برای حفظ نظام چنین کاری ضروری است، اکنون هم می توان استدلال کرد که برای آگاه کردن مردم از بازی های که برخی به نام ارزش ها و اصولگرایی انجام می دهند، این کار لازم بود. از سوی دیگر، آیا زمانی که الیاس نادران در جلسه علنی مجلس از خانه فساد فاطمی و نقش معاون اول رئیس جمهور سخن می گفت، رئیس مجلس درباره رعایت اخلاق تذکر داد؟ آیا در پنج سال گذشته، در مقابل انبوه اتهاماتی که در صحن علنی مجلس علیه نزدیک ترین چهره های رئیس جمهور زده شده، رئیس مجلس تذکرات دال بر رعایت اخلاق داده است؟ در واقع چرا برخی از مسئولان تا نوبت خودشان می شود، یادشان می آید که پای اخلاق در میان است؟ همانگونه که در بند اول اشاره شد، این یک ماجرای سیاسی علیه دولت بود، ماجرای سیاسی، واکنش سیاسی می طلبد و به قول معروف، "رطب خورده، منع رطب نمی کند."

3) ایراد دوم در این بخش جالب تر است. رئیس مجلس خطاب به رئیس جمهور گفته است چرا اسناد را به دادگاه ارایه نداده اید؟ کدام دادگاه؟ به این بخش از گفته های فاضل لاریجانی خطاب به مرتضوی توجه کنید: "ما می‌توانیم رفع موانع برایش بکنیم. حالا این موانع چیست، بستگی به کیس دارد. بله آمادگی داریم. مشکلاتی که آقای «ع.ب» دارد، خودم جلسه گذاشته‌ام که حل کنم. یک مشکلاتی در قوه قضاییه داشت، چندتا حکم اجرایی از مفاسد اقتصادی برایش آمده بود، مهلت گرفتم برایش، حل شد. خودم نظارت می‌کنم. پرونده زیاد داشت. مثلا فرض کنید که آقای «الف» آن‌جا بود. رییس دادگستری فلان استان هم آن‌جا بود. رفتیم صحبت کردیم و تا حدودی مساله حل شد." آقای لاریجانی، رئیس جمهور به این دادگاه شکایت ببرد؟ راستی نتیجه بررسی های این دادگاه در مورد دیگر برادر خانواده لاریجانی یعنی محمدجواد که سال هاست کشاورزان ورامینی به خاطر زمین خواری دنبالش هستند، چه شد؟ اگر قصد رئیس قوه قضائیه اجرای عدالت نبود، نمی توانست حتی برای حفظ ظاهر هم که شده، رسیدگی به این پرونده را جلو بیندازد؟ رئیس جمهور دیروز در بخشی از نطق خود به این موضوع از زاویه ای دیگر اشاره کرد: " اگر دیوان عدالت اشتباه کرد، من به چه کسی باید شکایت کنم، در حالی که راه بسته است و می‌گویند به خود ما شکایت کن و من چطور به شما به خاطر جرم خودتان شکایت کنم؟"

4) به بخشی از سخنان علی مطهری در 14 آبان 91 یعنی هنگامی که او به دنبال طرح سوال از رئیس جمهور بود، توجه کنید: "رئیس جمهور می‌خواهد مجلس را بترساند تا از سوال عقب نشینی کند اما ما استقبال می‌کنیم احمدی نژاد هرچه دارد بگوید و خیال همه را راحت کند. ما استقبال می کنیم آقای احمدی نژاد هرچه دارد بگوید. مجلس بخشی از حکومت است که هیچ امر محرمانه‌ای با مردم ندارد." اکنون رئیس جمهور به توصیه آقای مطهری عمل کرده است و البته بخشی از ناگفته ها را گفته است. باید حامیان رئیس مجلس استقبال کنند، نه اینکه به تعبیر رئیس جمهور " گاهی می‌گویند بگو، بگو و وقتی می‌خواهیم بگوییم، می‌گویند نگو، نگو. بالاخره ما باید چه کار کنیم." مگر نه اینکه تا دیروز مرتب به رئیس جمهور متلک می انداختند که پس آن لیستی در جیب کت و کاپشنت بود، چه شد؟ حالا یک بار رئیس جمهور دست در جیب کتش کرد، چرا همه نگران شدند؟

5) این بخش از صحبت های فاضل لاریجانی در جلسه اش با مرتضوی را مرور کنید: "الان و الان تازه دوزاری من افتاده است. یک فرصت ویژه پیش آمده است و چند سالی است که ما به کار اقتصادی ورود داشته‌ایم. الان که وارد شده‌ایم قلق‌ها دستمان آمده است، هم به لحاظ مدیریتی، هم به لحاظ ارتباطی." دوزاری ایشان تازه افتاده؟ چرا؟ مگر چه دیده که دوزاری اش تازه افتاده؟ فرصت ویژه برایش پیش آمده؟ از کی؟ توسط چه کسانی؟ چند سال است که کار اقتصادی می کنند؟ چطور؟ با حمایت چه کسانی؟ قلق ها از لحاظ ارتباطی دست شان آمده، ارتباط با چه کسانی؟ آیا این سوال ها به خوبی نشان نمی دهد که در جیب کت رئیس جمهور، ناگفته های دیگری هم پیدا می شود؟ آیا این ها باید همیشه محرمانه بمانند؟

6) به راستی آغازگر ماجرای دیروز چه کسانی بودند؟ چه کسانی یک سال است در پرونده تامین اجتماعی درگیری ایجاد کرده اند؟ احمد توکلی در جلسه دیروز از کهریزک گفت. از کهریزک چند سال گذشته است؟ چرا اصولگرایان نگران عدالت و اخلاق، در طول این همه سال به رئیس قوه قضائیه انتقاد نمی کنند که تکلیف یک پرونده را چرا روشن نمی کند تا اگر سعید مرتضوی نقش داشته، رای درباره اش صادر شود؟ آنجا پای چه کسانی گیر است که اصولگرایان جرات ورود جدی به ماجرا را پیدا نمی کنند. جرات دارند از این خطابه ها و نامه ها برای رئیس قوه قضائیه بفرستند؟ در ماجرای ستار بهشتی، چرا اصولگرایان نگران اخلاق و عدالت یقه دادستان را نگرفتند؟ اگر زمانی دادگاهی تشکیل شد و رای به بی گناهی سعید مرتضوی در ماجرای کهریزک داد، آیا اصولگرایان نگران اخلاق و عدالت از مرتضوی عذرخواهی می کنند؟ در واقع این سوال ها و برخوردهای دوگانه است که معیار اخلاق گرایی و عدالت خواهی اصولگرایان را خدشه دار می کند و نشان می دهد موضوع اینطور نیست که آنها نشان می دهند. جلسه دیروز و افشاگری رئیس جمهور برای اثبات این موارد بود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 18 مرداد 1396 10:18 ق.ظ
This design is steller! You most certainly know
how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to
start my own blog (well, almost...HaHa!) Wonderful job.
I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you
presented it. Too cool!
سه شنبه 15 فروردین 1396 05:57 ق.ظ
Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of
any widgets I could add to my blog that automatically tweet
my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was
hoping maybe you would have some experience with something like this.

Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :